Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Erkeklerde Meme Estetiği

blank

Erkeklerde Meme Estetiği

Erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) erkek meme bezlerinin iyi huylu bir genişlemesidir. WHO’ya göre, semptomlar sağlıklı erkeklerin% 30-50’sinde görülüyor, ancak meme büyümesi düşünüldüğü gibi fazla kilodan değil alkol, bazı anti depresan ve vücut geliştirme ilaçları ve maddelerin uzun süre kullanımı sonucu ortaya çıkar.

Doktor ne zaman gereklidir?

Jinekomastinin farklı türleri vardır. Yalancı jinekomasti veya lipomastia tehlikeli değildir ve yalnızca psikolojik rahatsızlık getirir. Hastalığın gerçek şekli ile doktora başvurmak için şu belirtiler ile gösterilir:

  • Ateş;
  • Hızlı kilo artışı;
  • Göğüste ağrı;
  • Aksiller ve submandibular lenf nodlarının kompaksiyonu;
  • Ülserler ve apseler;

Jinnekomastistiklerin Tedavisi

Hastalığın ilk aşamasında (bezin büyümesinin başlangıcından itibaren 4 ay içinde), konservatif tedavi yeterlidir. Ameliyatsız ikinci, ara aşamada hastaların % 5-7’sinde geri dönüş mümkündür. Tedaviye başlamadan önce hasta endokrinoloğu geçirir veya alır, meme bezlerine, hormon analizleri yapılır. Eğer memenin büyümesi aşırı östrojen nedeniyle meydana gelirse, ilaçlar reçete etmelidir. Vücutta testosteron yoksa hasta dışarıdan bir hormon alır. Erkek göğüslerini hızlı bir şekilde azaltmak için, ilaçlar egzersiz ve diyet ile kombine edilir.

Diyet, spor ve ilacın çözemediği meme büyümesi sorunlarında ameliyat prosedürleri uygulanır. Liposuction psödo-jinekomasti için endikedir: kesikten girilerek cerrah aşırı miktarda yağ çıkarır. Hastalığın karışık ve doğru formlarının tedavisinde, liposuction, mastektomi ile birleştirilir.  Jinekomasti ile operasyon iki şekilde gerçekleştirilir: mekanik bir neşter yardımıyla ve cerrahi lazer yöntemi ile.

Jinekomasti tedavisinin maliyeti prosedürün karmaşıklığına bağlıdır. Göğüste önemli bir artış ile bez ve bağ dokusu aynı zamanda derinin aşırı miktarı da ortadan kaldırılır. Sonra plastik cerrah kozmetik defektleri düzeltir ve meme başı yeniden yapılandırır.

Operasyona hazırlık

Erkek memesinin küçültülmesinden önce, hastanın bir cerrah, bir endokrinolog ve bir anestezi uzmanıyla görüşmesi ile komple bir laboratuvar muayenesi yapılır.

Operasyona hazırlık aşamasındaki genel öneriler şunlardır:

  • 2 hafta boyunca aspirin içeren preparatları kullanmamak;
  • Sigara ve alkolden kaçınmak;
  • Endikasyonlar varsa göğüs biyopsisi yapılır;
  • Ameliyattan 8 saat önce yemeği kesmek, 6 saat önce ise içmeyi kesmek gerekir.

Rehabilitasyon

İyileşme süresi en fazla 3 hafta sürer. Hasta ilk günü hastanede geçirir, hekim düzenli olarak yarayı inceler ve iyileşmeyi kontrol eder. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat boyunca hasta sert korse, daha sonra sıkıştırma örme giysilerinden elastik iç çamaşırı giyer. Dikişler 10-12 gün sonra çıkarılır. Rehabilitasyon önlemleri arasında fizyoterapi, egzersiz terapisi, analjezik ve anti-inflamatuar ilaçlar bulunmaktadır.

Riskler ve komplikasyonlar

Teknikler iyice gelişmiştir. Bu nedenle 2/3 vakada rehabilitasyon süresi elverişlidir. En yaygın komplikasyonlar (kanama, müdahale alanında sıvı birikimi,  memenin hassasiyet kaybı, pigmentasyon artışı, alerjik reaksiyonlar, uyuşma ) hastaların yalnızca üçte birinde görülür. Risk grubu aşırı kilolu erkekler, vücut geliştiriciler ve anabolik kullanan atletler, sigara içenler yer alır. Komplikasyonlardan kaçınınız ve nüksetmeniz profesyonel bir doktora yardımcı olacaktır.

Jinekomastiyi günümüzde birçok klinikte kaldırabilirsiniz, ancak çok uzman, becerilerine ve deneyimine bağlı bir cerrahı tercih etmeniz göğüsleri olağan formuna döndürmeye yardımcı olur. Tıp uzmanlarının sertifikalarına ve deneyimine dikkat etmek gereklidir.