Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Akneli Ciltler İçin Cilt Bakımı

blank

Akneli Ciltler İçin Cilt Bakımı

Cilt problemi olarak bilinen ve çok sık karşılaşılan akne,ergen yaşlarda daha çok olmak üzere her yaşta görülebilen, zellikle yüz olmak üzere vücudun değişik bölgelerinde oluşan cildin inflamasyonu ile giden duruma denilmektedir. deride bulunan kıl kökü ve yağ bezlerinin çalışmamasından kaynaklanan akne, cildin normal bir cilde göre daha da hassas olmasına neden olmaktadır. Bu sebeple de akne tedavisinin yapılması hatta çok ciddi boyutta ise tıbbi müdahalenin yapılması gerekli olabilmektedir. Akneli ciltlerde cilt bakımı normal ciltlere göre daha dikkatli uygulamaları içermelidir çünkü akneli cilt tahriş olmaya daha elverişlidir. Peki, akneli ciltler için cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Cilt bireyin beslenme alışkanlıkları ve yaşantıya bağlı olarak çevreden etkilenerek yıpranır. Bunun önüne geçmek normal bir cilt için bile olsa düzenli yapılan cilt bakımını gerektirmektedir. Akneli ciltler için cilt bakımının yapılması konusunda ise ayrı bir hassasiyet gerekmekte olup, cildin özelliğinin bozulmamasına dikkat edilmelidir. Örneğin akneli cildin ph dengesinin korunması cilt temizliğinde önemli bir hususdur.

Akneli ciltleri için cilt bakımında uygulayıcı kişilerin rolü büyüktür. Cilt zaten hassas olduğundan uygulamayı yapan kişinin profesyonel olması gereklidir. Bu doğrultuda akneli cilt üzerinde var olan siyah noktaların temizlenmesi, cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi uzmanlarca yapılabilmektedir. Akneli ciltlerde nemlendirici olarak yağsız tür nemlendiriciler tercih edilmelidir. Cilt bakımı sırasında nemlendiricilerin uygulanma zamanına dikkat edilmeli yüzün temizlenerek yıkanmasının hemen akabinde nemlendirici uygulanmamalıdır. Akneli ciltlere uygulanan kozmetik ürünlerin oil-control yani yağ dengesini koruyucu nitelikte olması gerekmekte olup, makyaj malzemesi, traş losyonları, nemlendiriciler gibi malzemelerde seçimlere dikkat edilmelidir. Akneli cilt bakımı yapılırken cildi fırçalamak, kaşımak,jiletle traş olmak doğru değildir. Bu uygulamalar var olan inflamasyonun etrafa yayılmasına neden olabilmekle beraber istenmeyen izlerin kalmasına neden olabilmektedir. Cilt bakımında aknenin var oluşu bakımı yapan kişide uzmanlık gerektirmektedir.