Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Adres:
Vişnelik Mahallesi Tuncay Sokak No:4/1 (Atatürk Bulvarı Starbuck yanı) Odunpazarı/ESKİŞEHİR

Karın Germe

blank

Yüksek derecede obezite, kaba yara izi, doğum sonrası izleri, keskin bir kilo kaybı sonrası cilt katlanması durumlarında abdominoplasti adı verilen karın germe işlemi yapılır. Bu, ciltte yağ dokusunun fazla kısımlarının çıkarıldığı, kas iskeletinin oluştuğu bir tür plastik cerrahi işlemidir.

Abdominoplasti nedir? Hangi durumlarda gereklidir?

Keskin bir kilo kaybından sonra “boş” deri kıvrımlarının oluşması, sönük bir yağ önlüğünün görünümü, diyastaz (karın kasları arasının genişlemesi), doğum sonrası izlerinin oluşumu, kaba deforme olan dikişlerin varlığı gibi durumlarda karın germe işlemi (abdominoplasti) sadece yetişkinler ve kadınlar için yapılır.

Diyetler, masajlar, egzersizler aşırı hacimden kurtulmaya, kasları güçlendirmeye, esneme izlerini kaldırmaya, yara izlerini deforme etmeye yardımcı olmazsa karının cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir. Doktor hasta için uygun abdominoplasti tipini seçer. Bu endoskopik plastik cerrahi ya da karın abdominoplastisi olabilir.

Karın Germe İşlemleri

En az rağbet gören tür, karın endoskopik karın germe işlemidir. Deri ve kasların yatay ve düşey kesilmeleri olmadan, delik açarak (2-3 cm çapında) tıbbi tüpler ve aletler sokarak gerçekleştirilir. Endoskopik abdominal plastikten sonra yara izi yoktur, rehabilitasyon periyodu kısalır, komplikasyon olasılığı azalır.

İkinci işlem klasik abdominoplasti’dir. Karnın en belirgin şekil bozuklukları olan aşırı yağ, sarkma ya da deri önlüğü, kaba yara izi, klasik yöntem ile çözülebilir. Ameliyat sırasında pubis üzerine bir kesim yapılır, aşırı cilt yağdan çıkarılır, kaslar dikilir (dikilir) ve gerekirse yeni bir göbek oluşturulur. Prosedür en fazla kontrendikasyona sahiptir.

Üçüncü işlem miniabdominoplasti’dir. Bu tip ameliyat, karnın klasik abdominoplastisi ve liposuction arasındaki orta düzeydedir. Bu prosedür, kasların zayıflaması, düşük basıncın sarkması, estetik olmayan esneme işaretleri ile az miktarda cilt fazlası olan hastalar için önerilir. Bu tür ameliyatlarla küçük bir kesi yapılır, fazla doku çıkarıldıktan sonra göbek kalır. Ameliyat karın tam abdominoplastisinden daha az travmatik, yaklaşık üç saat sürüyor.

Hazırlık aşamasında gerekli abdominoplasti cerrahi türü belirlenir. Bir dizi biyokimyasal test (hepatit, HIV,  Anesteziyoloji konsültasyonu) ve muayene yapılır.

Muayene sırasında kontrendikasyonlar ortaya çıkmazsa, doktor operasyonun gününü seçer. Belirtilen tarihe kadar ameliyat öncesi 2 hafta süreyle, sigara içenlere bırakması, bir gün öncesine saat 18’e kadar kolay yemekler yemek tavsiye edilir.

Operasyon Sonrası

Operasyon yapıldıktan sonra iki gün hastanede kalmak gerekir. Analjezikler, antibiyotikler, kan seyreltici ilaçlar reçete edilir.

İşlem sonunda rahatsız edici görüntüden kurtulmak mümkündür. Operasyonun zorluğu, hastanede kalma süresi ve ön danışma masrafları çeşitli karın ve karmaşıklık kategorilerinin abdominoplastisi için farklı fiyatlar vardır.