Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Cilt Bakımı

blank

Cilt Bakımı

Herkes cilt güzelliğine önem vermektedir. Bugün bu durum erkek için de bayan içinde önemlidir. Cilt normal süreçte yaşın ilerlemesi ile doğal olarak yıpranmaya başlamaktadır. Öte yandan metobolizma çocukluk yıllarında her ne kadar hızlı çalışır olsa da yaş ilerledikçe yavaşlamaya başlamaktadır. Bu durum, vücudun yüzeyini örten cildin yıpranmasının önüne geçmesinde vücudun yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Özellikle bayanların makyaj yapması, bireylerin akneleri gidermek için ciltlerine uyguladıkları solüsyonlar, cildin temizlik ve bakımlarının düzenli bir şekilde yapılmaması gibi durumlardan ötürü cildin yıpranmışlığı daha da hızlanarak ortaya çıkmaktadır. Cilt sorunları yaşayan bireyler aslında enerjik açıdan da düşüş yaşamaktadır yorgun ve halsiz görünümleri ortaya çıkar. İşte bu nedenle kişinin gerek içsel gerekse dış motivasyonları ve enerjileri için cilt bakımı önem arz etmektedir.

Alkol ve sigara tüketimi, beslenme alışkanlıkları ve çevresel etmenlerden kaynaklanabilen cilt problemlerinin önüne geçilebilmesi için düzenli cilt bakımının yapılması gereklidir. Cilt bakımı genel olarak ifade edilirse cildin en dış katmanındaki ölü derinin temizlenerek alttaki canlı ve diri derinin ön plana çıkartılmasını sağlayan işlem olarak ifade edilebilmektedir. Ciltte var olan aknelerin giderilmesi, ciltte doğum ve çevresel nedenlerden ötürü belirgin hale gelen lekelerin yok edilmesi, cildin gözeneklerinin sıkıştırılması ve dolgunlaştırılması ve ciltte var olan renk tonu problemlerinin düzeltilebilmesi için cilt bakımının yapılması gereklidir. Cilt bakımı ise gerek bireysel gerekse de uzmanlarca yapılan uygulamaları kapsamaktadır. Bakım konusunda kozmetik ürünler ve bitkisel kaynaklı ürünler tercih edilebilmektedir. Cilt problemi olarak çok yoğun bir sorun var olduğu durumda bireylerin bireysel önlemler dışında profesyonel yardım almaları gereklidir.

Genç insanda vücut çevresel etkenlere karşı daha dirençlidir ancak yaş ortalaması olarak 25 yaşın üstüne doğru çıkıldıkça bu dirençte azalma görülür. Bu sebeple cilt bakımı konusunda bireylerin 25 yaş sonrasında daha düzenli hareket etmeleri gerekir. Cilt bakımı beraberinde bakımın desteklenmesi adına sigara, alkol, kafein içeren içeceklerin tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca uyku düzeni konusunda dikkatli olunmalı ve stresten uzak durulmalıdır.